multijet motor nedir

gm ile fiat'ın beraber geliştirdiği, opel'in cdti kısaltmasıyla, fiat'ın multijet olarak nitelendirdiği yeni nesil dizel motor... 1,3 70 hp'lik versiyonu, ülkemizde fiat palio, fiat albea, fiat punto ve opel corsa'da bulunmaktadır...
Gazetehaber24.com

Günümüzde dizel motorlarda kullanılmakta olan ‘common-rail’ (ortak hat) sisteminin daha gelişmiş bir versiyonu olan ‘Multijet Sistemi’ Fiat Araştırma Merkezi’nin (Centro Ricerche Fiat, CRF) turbo dizel motorlar üzerinde geliştirdiği yeni bir sistem. Bu sistem sayesinde; daha hızlı püskürtme yapabilen enjektörler yardımıyla yanma odası sıcaklığı ve basıncı sürekli kontrol altında tutulabiliyor. Böylece, yanma odasına giren havanın tamamından püskürtülen yakıtın yanması için faydalanmak mümkün oluyor. Ayrıca, elektronik kontrol ünitesi aracılığıyla sürekli olarak püskürtülen yakıtın miktarı ve zamanlaması kontrol altında tutularak motorun her zaman en verimli ve en az gürültülü koşullarda çalışması sağlanabiliyor. Multijet sisteminin en dikkat çekici özelliği ise motorun yanma odasına elektronik kontrollü olarak birkaç milisaniyelik süre içinde ard arda yapılan püskürtmeler. Bu sayede yanma işlemi çok daha düzenli bir hale getirilirken, birinci kuşak common-rail sistemlere göre yüzde 10’lara varan yakıt tasarruf avantajı sağlanıyor. Ayrıca, kullanılan hidrolik valf iticileri sayesinde de gürültü seviyesi yüzde 30-40 aşağı çekiliyor. da da kullanılan 1.3 16V Multijet motor 4000 d/d’de maksimum 70 beygir güç üretirken, aracı azami 160 km/s hıza ulaşabiliyor. 1750 d/d’de 180 Nm tork geliştiriyor bu motor aracı 0’dan 100 kilometre hıza ise 14.5 saniyede çıkarıyor.
Ancak Multijet motor, Euro 4 emisyon limitlerine uyacak şekilde, Euro 3 ve Euro 3 üstü standartlara uyan bir yakıtın kullanılması için tasarlanmış. Bu nedenle, Türkiye’de Euro 3 Avrupa standartlarının gerisinde olan yakıtların kullanılması durumunda motorda sorunlarla karşılaşılıyor.
Gazetehaber24.com

Sistemin parçaları ve çalışması;

Yakıt deposu ve borusu
Bu yakıt enjeksiyon sistemi, elektronik kontrollü bir yüksek enjeksiyon basıncını ve ana püskürtme ve bir veya daha fazla pilot püskürtmeden (motorun çalışma koşullarına bağlıdır) oluşan bir yakıt besleme yöntemini kullanır, elektrikli enjektör üzerinden enjeksiyon kontrol birimi tarafrndan elektronik olarak kontrol edilen bu sistem beş çevrime kadar püskürtme sağlayabilir (motorun çalışma koşullarına bağlı olarak).
Basınç değeri yakıt tüketimini ve egzozdaki dumanı optimize etmek için temel parametrelerden birini temsil etmektedir.
Çeşitli pilot püskürtmelerle yönetim, ani yanma nedeniyle oluşan basınç yükselmelerini önlemek için yanma odacığının önceden ısıtılmasını mümkün kılarak daha düzenli bir çalışmayı garanti eder ve emisyonları daha da düşürür.
Püskürtme basıncı denetimi; tümü bir kontrol birimi tarafından yönetilen bir basınç pompası, basınç regülatörü, basınç algılayıcısı ve ayrı elektrikli enjektörlerle donatılmış sistemin yapısal özellikleri sayesinde mümkün olmaktadır. Bu şekilde enjeksiyon basıncı motorun dönüş hızından bağımsız olur.
Besleme sisteminin ana karakteristikleri:
• Yüksek enjeksiyon basıncı (1400 bara kadar);
• Motorun tüm çalışma koşullarında 150-1400 bar arasında modüle edilebilir enjeksiyon basıncı;
• 100 ila 5200 d/d arasındaki bir rejimde 50 mm3/çevrime kadar yakıt besleme;
• Bekleme ve süreklilik için enjeksiyon kontrol basıncı;
PMSden önce bir veya iki pilot püskürtme, devir sayısı ve motor yükünün basıncın yanma odacığında daha dengeli dağılmasını ve gürültünün azalmasını sağlayan bir fonksiyonu olarak idare edilir.
Yakıt besleme sistemi, bir düşük basınç bir de yüksek basınç devresine bölünmüştür.
Düşük basınç devresinin parçaları:
• Depo içinde elektrikli bir yardımcı pompa;
• Dahili karuşlu bir yakıt filtresi;
• Yakıt geri dönüş manifoldu;
• Bağlantı boruları.

Yüksek basınç devresinin parçaları:
• Basınç pompası
• Entegre basınç regülatörlü ve basınç algılayıcılı tek yakıt manifold borusu;
• Elektrikli enjektörler;

1-Yakıt deposu 9-Elektrikli enjektörler
2-Yakıt besleme borusu 10-Enjektörlerden yakıt geri dönüş manifolduna giden boru
3-Geri basma borusu 11-Yakıt geri dönüş manifoldu borusu
4-Yakıt filitresi 12-Basınç regülatörü
5-Yakıtta su kontrolü algılayıcısı 13-Yakıt basınç algılayıcısı
6-Yakıt Pompası 14-Yakıt sıcaklık algılayıcısı
7-Yüksek basınç boruları 15-Yakıt ısıtıcısı
8-Tek yakıt manifold borusu

Seviye gösterge kontrolüyle birlikte komple pompa grubu
Elektrikli Yakıt pompası, seviye göstergesi ve Yakıt filtresiyle tek bir birim olarak monte edilmiş olup parçalar tek başına değiştirilemezler.

Gazetehaber24.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !